Img


Capoeira Arue

Aruê (błysk/blask) to bardzo prężnie rozwijająca się marka w świecie Capoeira. Grupa została założona w 2010 roku przez Contra Mestres: Pingo, Tico, Galinha, Sandalha oraz Prancha, którzy opuścili grupę Rabo de Arraia. Aruê nie posiada jednego szefa, decyzje zapadają wspólnie. Mestre Ratto i Mestre Kall to „Padrinhos” grupy. Oznacza to, że to oni nadają stopnie dla najwyższej kadry Aruê, jednocześnie nie ingerując w jej rozwój czy decyzje.

W ciągu zaledwie tych kilku lat działalności grupa wyrobiła sobie bardzo dobrą opinię na świecie, znacznie rozszerzając zasięg swej działalności i nauk. Obecnie grupę Aruê spotkać można w krajach takich jak: Brazylia, Angola, Wyspy Zielonego Przylądka, Kuba, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Irlandia, Dania, Kolumbia czy Polska.

Aruê Capoeira w Polsce

Historia powstania Aruê Capoeira w Polsce to historia poszukiwań zrodzonych z pasji i miłości do capoeira. Louco, Virus i Jararaca rozpoczęli swoją historię z Capoeira w Grupie Capoeira UNICAR, Boxexa natomiast w Grupie Oficina da Capoeira. Z biegiem czasu i zdobywaniem nowych umiejętności zaczęli szukać nowych inspiracji, pomysłów i sposobów na wyrażenie siebie w Capoeira. Tak ich drogi połączyły się na warsztatach w Capoeira Nago w Wolfsburgu w sierpniu 2010 roku, gdzie rozpoczęli współpracę pod kierownictwem Professora Fumacy w grupie Capoeira Nago.
W grudniu 2010 roku, wraz z rozpadem Capoeira Nago, wraz z pozostałymi członkami polskiej kadry postanowili przejść pod zwierchnictwo Formado Graia, by razem z nim, a także Contra Mestres Au i Indio, tworzyć nową Markę - Capoeira Iande.
O dołączeniu do grupy Aruê zdecydowali wspólnie Monitor Jararaca, Instrutor Louco, Monitor Boxexa i Instrutor Virus. Inicjatywa pojawiła się już w lutym 2015 roku, po bardzo złych relacjach łączących kadrę Iandê w Polsce oraz braku koordynacji przez kadrę zagraniczną. Poznany już w Wolfsburgu Formado Rodrigo Pingo dał podwaliny pod te zmiany. W 2011 roku opuścił grupę Iandê dołączając do Aruê. Nawet pomimo tej zmiany, tak bardzo związany był z Virusem i resztą, że niemal każdego roku odwiedzał nasz kraj. Po gościnnej wizycie na Batizado 2015 w Rudzie Śląskiej przezContra Mestre Galinha oraz w Madrycie w 2015 roku przez Instrutora Virusa w/w kadra polska zazębiła współpracę z grupą Aruê. Z powodu dalszych kłopotów z porozumiewaniem się w Iandê, ostateczna decyzja o zmianie grupy została podjęta w listopadzie 2015r. Poziom jaki reprezentowali mistrzowie grupy Aruê oraz ich podopieczni, bezinteresowna pomoc w każdym zakresie treningów oraz dobroć z jaką się spotkali Virus, Louco, Jararaca i Boxexa nie dorównywały niczemu czego do tej pory doświadczyli w Capoeira. Po konsultacjach ze swoimi uczniami dnia 1 grudnia 2015 zdecydowali się opuścić grupę Iandê Capoeira. Tydzień po tej decyzji 7 grudnia, kadra weszła w szeregi Aruê Capoeira sprowadzając grupę na grunt Polski. Ich dotychczasowe stopnie zostały automatycznie zmienione na Estagiario (stażysta).
W skład Aruê Polska wchodzą sekcje:
Katowice, Ruda Śląska, Dąbrowa Górnicza, Piekary Śląskie, Sosnowiec, Czerwionka Leszczyny, Siemianowice Śląskie, Zabrze, Jaworzno, Chorzów


Arue Capoeira Madrid 2014